DSÖ: Her 6 yaşlıdan biri istismarın bir biçimine uğruyor

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Dünya Yaşlı İstismarı Farkındalık Günü sebebiyle dün yayınladığı iletisinde her 6 yaşlı şahıstan birinin istismarın bir biçimini yaşadığını duyurdu. DSÖ, 60 yaş ve üzerindeki bireylerin gelecek yıllarda iki katına çıkacağını tabir ederek yaşlı istismarına dikkat çekti.

2015 yılında 900 milyon olan 60 yaş ve üzeri bireylerin sayısının 2050’de yaklaşık iki milyara çıkacağını belirten DSÖ, her 6 yaşlıdan bir adedinin istismarın bir haline uğradığını vurguladı. Bu istismarların ortasında; fizikî, cinsel, ruhsal ve duygusal istismarın yanı sıra finansal ve maddi istismar, terk edilme, ihmal, önemli haysiyet ve hürmet kaybı olduğu tabir edildi.

HER ÜÇ İŞÇİDEN İKİSİ İSTİSMARDA BULUNDUĞUNU KABUL ETTİ

Yaşlıların istismar edilmesinin bir insan hakkı ihlali olduğuna dikkat çeken DSÖ açıklamasında Huzurevlerinde ve öteki uzun müddetli bakım tesislerinde çalışan her üç çalışandan ikisi, geçen yıl içinde istismarda bulunduğunu kabul etti tabirlerine yer verildi. DSÖ bu istismarın önlenmesi için öncelikle yaşlı ayrımcılığı ile her alanda savaşılması gerektiğini belirterek yaşlıların istismara uğradığı hadiselerde takipçi olunması gerektiğini tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.