Diyarbakır annelerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesi sonrası IFEMA Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Freedom House’tan olduğunu belirten bir iştirakçinin, “Türkiye, gazetecilerin özgürlüklerinin kısıtlanması konusunda makus bir sicile sahip. 15 Temmuz’dan sonra çok sayıda gazeteci mahpusa atıldı. NATO’da yeri var mı Türkiye’nin?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği cevap, Diyarbakır annelerini sevindirdi.

“Önce gelsin Diyarbakır annelerini ziyaret etsinler, Türkiye’de bir Kandil gerçeği var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de 40 yılda 40 bin vatandaşımız öldürüldü. Diyarbakır anneleri, 1100 gündür HDP’nin kapısı önünde evlatlarını bekliyor. Bu anneler; çocukları 12, 13, 14 yaşında dağa kaçırılanlar. Nerede bu Freedom House? Evvel gelsin Diyarbakır annelerini ziyaret etsinler. Bugün Türkiye’de bir Kandil gerçeği var. Bu Kandil gerçeğinde de 13, 14, 15 yaşında kız çocuklar dağlara kaçırılıyor ve bu dağlarda uzunlukları kadar silahlarla bunlara eğitim yaptırılıyor. Sanki bunları biliyor musunuz?” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır annelerinden teşekkür

Evlatları için bekleyişini sürdüren aileler, Erdoğan’a teşekkür etti.

Dağa kaçırılan çocukları için oturma aksiyonu yapan annelerden Zeliha Eslek, AA muhabirine, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinden 6 yıl evvel 15 yaşında dağa kaçırılan oğlu İsa için gelerek, evlat nöbeti tuttuğunu söyledi.

Oğlunun 6 yıldır PKK’nın elinde olduğunu, oğlundan hiç haber alamadığını söz eden Eslek, evladına kavuşma ümidiyle aksiyon yaptığını belirtti.

“Özgürlüğü soruyorlarsa özgürlük Türkiye’dedir”

Eslek, şunları kaydetti:

“Önce Allah’a sonra Erdoğan’a duacıyız. Şayet özgürlüğü soruyorlarsa özgürlük Türkiye’dedir, özgürlük Erdoğan’ın yanındadır. Özgürlük orada (dağda) olmuş olsaydı en azından oğlumun sesini duyardım. Emin olun Erdoğan olmasaydı, bu kadar çocuk geri dönmezdi. İnşallah onun sayesinde hepsi döner. Özgürlüğü soruyorlarsa, özgürlük burada.”


“Cumhurbaşkanı’mız bizlerin ve çocuklarımızın arkasında”

Necibe Çifçi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takviyesinin daima yanlarında olduğunu belirtti.

“Cumhurbaşkanımız bizlerin ve çocuklarımızın gerisinde. Biz anneleri ve çocuklarımızı her vakit her yerde lisana getiriyor.” diyen Çifçi, Cumhurbaşkanı’na çok teşekkür ettiklerini lisana getirdi.

Bir evladının terör örgütü PKK tarafından öldürüldüğünü, başkasının dağa kaçırıldığını anlatan Çifçi, bir evladının dağda başkasının mezarda olduğunu kaydetti.

Çifçi, “Türkiye’deki özgürlüğü sorgulayanlar neredeler, neden bizim haklarımızı savunmuyorlar?” dedi.

“Peki benim çocuğumun özgürlüğü nerede?”

Baba Abdullah Demir ise 7 yıldır oğluna hasret olduğunu anlatarak, Cumhurbaşkanı’nın takviyesiyle 35 ailenin evladına kavuştuğunu aktardı.

Demir, “Cumhurbaşkanı’mıza ‘Türkiye’de özgürlük yok.’ diyorlar. Madem özgürlük istiyorlar, pekala benim çocuğumun özgürlüğü nerede? 7 yıldır oğlum onların elinde. Neden oğlumla beni konuşturmuyorlar? Özgürlük varsa neden evladımı benimle görüştürmüyorlar? Dış devletler HDP’yi destekliyor, terörü destekliyor. Tekrar bizi görmüyorlar. Bu çadırda evlatlarımız için hareket yapıyoruz, canlarımız için.” halinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.