Çubuk Ovası’nın tarihi gün yüzüne çıkarılacak

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ), Ankara Savaşı’nın gerçekleştiği Çubuk Ovası’nda başlatılacak arkeolojik çalışmalar kapsamında Bursa Yıldırım Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün belirlediği çerçeveler kapsamında imzalanan protokol, AYBÜ Rektörlüğü bünyesinde gerçekleştirilecek “Ankara Meydan Savaşı Alanı Tespiti”ne ait saha araştırması için gerekli teknik, toplumsal ve idari yardımlaşmaya ait yükümlülükler içeriyor.

“Ankara Meydan Savaşı Müzesi kurmayı düşünüyoruz”

İmzalanan protokolün ehemmiyetine değinen AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, çalışmayla Çubuk Ovası’nın saklı tarihinin birinci kere gün yüzüne çıkarılacağını söyledi.

Protokol ile 1402 yılında gerçekleşen Ankara Meydan Savaşı alanında yapılacak arkeolojik araştırmalara Bursa Teknik Üniversitesi’nin teknik, Bursa Yıldırım Belediyesinin de toplumsal ve idari çerçevede takviye vereceğini aktaran Aydınlı, “Bu takviyelerle arkeolojik çalışmalar sürat kazanacaktır. Burada elde edeceğimiz birinci bulguları ekim ayında Ankara, Bursa ve Semerkant’ta gerçekleştireceğimiz Sultan Yıldırım Bayezit ve Timur Han çalıştaylarına sunma isteğindeyiz. Arkeolojik çalışmalar sonuçlandığında da ‘Ankara Meydan Savaşı Müzesi’ kurmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Aydınlı, “Kazı müsaadesi veren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Türk Tarih Kurumu’na, Bursa Yıldırım Belediyesi’ne, Bursa Teknik Üniversitesi’ne, Çubuk Kaymakamlığı’na, Çubuk Belediyesi’ne ve çalışmalar ilerledikçe tüm paydaşlarımıza üniversitemize verecekleri dayanak için teşekkür ederim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.