Cemal Kaşıkçı Davası resmen kapatıldı: ‘Prens gelmeden dava düşürüldü’

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na 2 Ekim 2018’de girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan ve daha sonra öldürüldüğü ortaya çıkan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesine ait 26 sanıklı davanın düşürülmesine karar verdiği ortaya çıktı.

Kararda, Suudi Arabistan Riyad Ceza Mahkemesi 1. Ortak Dairesi’nin 30 Mayıs 2022 tarihli kararıyla 8 sanık hakkında karar verildiğini, kimi sanıklar hakkında da beraat kararı verildiği belirtildi.

Sözcü gazetesi müellifi Hürmet Öztürk, bugünkü “Prens gelmeden dava düşürüldü” başlıklı yazısında “İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi ilgili Ceza Dairesi’ne istinaf yasa yolu açık olmak üzere mahkeme oy birliği ile “Talebe uygun” karar verdi. Ne vakit? 17 Haziran 2022 tarihinde” dedi.

“NASIL PRENS GELDİYSE…”

O günlerde, Prens Selman’ın Türkiye’ye geleceği belirli olduğunu tabir eden Öztürk, “26 sanıkla ilgili Türkiye’deki dava düştü. Onlarla ilgili çıkarılan yakalama kararları, kırmızı bültenle aranmaları da ortadan kalktı. Nasıl Prens geldiyse, “Canavarca hisle yahut eziyet çektirerek öldürme, cürüm kanıtlarını yok etme, gizleme yahut değiştirme” kabahatlerinden haklarında dava açılmış olanlar da, belge düştüğü için artık ülkemize rahatlıkla girip çıkabilecekler” tabirlerini kullandı.

Öztürk’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.