Bursa’da çöp meskende bulunan Cem Muhammed müdafaa altına alındı

SON DAKİKA HABERİ: Bursa’da boşaltılmak istenen çöp konuttaki kilitli odada baygın halde bulunan Cem Muhammed A,  Antalya’da yaşayan annesi Yasemin A.’ya teslim edilmesinin akabinde yapılan araştırma sonrası annesinden alınarak Antalya Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde müdafaa altına alındı.

Ayrıca Kamuran Pınar A. ‘nın  16 yaşındaki kızı da Bursa’da Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğünde muhafaza altında tutuluyor.

Bursa’da Aydın S., kirasını ödemediği gerekçesiyle kiracısı Kamuran Pınar A.’yı mahkemeye verdi. Borcunun ödemeyen ve duruşmalara katılmayan Kamuran Pınar A.’nın konuttan tahliyesine karar verildi. İcra takımının çilingir yardımıyla girdiği meskenin kilitli ve çöple dolu bir odasından ise 9 yaşındaki bir çocuk baygın halde bulundu. Çocuğun Kamuran Pınar A.’nın yeğeni olduğu, kız kardeşinden 2 yıl evvel aldığı ve çöplerle dolu kilitli bir odada yaklaşık 1 yıldır tuttuğu öğrenildi. Çocuğun tırnakları ile saçlarının uzadığı, bedeninde yaralar olduğu ve çok zayıf kaldığı görüldü. 

Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’nde bulunan bir apartmanda dairesi olan Aydın S., meskenini 1 Temmuz 2020’de Kamuran Pınar A.’ya kiraya verdi.  Ancak Kamuran Pınar A., konut sahibine hiç kira ödemedi. Bunun üzerine Aydın S., avukatı Batuhan Arısoy aracığıyla mahkemeye başvurdu. Bursa 4’üncü İcra Hukuk Mahkemesi’nde görülen davalara Kamuran Pınar A. katılmadı. Mahkeme, mart ayında kira borcunu ödemesi için Kamuran Pınar A.’ya tebligat gönderdi. Lakin Kamuran Pınar A. kira borçlarını ödemeyince mahkeme, meskenin tahliyesi edilmesini kararlaştırıldı. Kararın akabinde konuta giden icra takımı, dairenin kapısını çilingir yardımıyla açtırdı. Kapının açılmasının akabinde gruplar, çöp meskenle karşılaştı. Meskenin giriş kapısının yanındaki dolaba yapıştırılan kağıtta ise ‘Eve girmeye kalkmayın sizi haneye tecavüzden mahkemeye veririm!’ yazıldığı görüldü. Duvarda not kağıtlarına yazılıp, duvara yapıştırılan farklı lisandaki onlarca not ise dikkat çekti. Meskenin giriş kapısının kilidi yenisiyle değiştirildikten sonra gruplar meskenden ayrıldı.

EVE TEKRAR ÇİLİNGİRLE GİRDİ

İcra grubu geldiği sırada meskende olmayan Kamuran Pınar A., meskene gelince kilidi değiştirilen kapıyı açamadı. Bunun üzerine Kamuran Pınar A., dün çilingir çağırıp, konuta girdi. Konutun pencerelerinin kapatıldığını ve perdelerin çekildiğini gören davacı avukatı Batuhan Arısoy, polise haber verdi. Meskene gelen polis grupları, mahkemenin tahliye kararına uymayıp, konuta girmeye devam ettiği gerekçesiyle Kamuran Pınar A.’yı gözaltına aldı. Polis merkezine götürülen Kamuran Pınar A., sözünün akabinde hür bırakıldı.

ÇÖP KONUTTAN ‘ÇOCUK’ ÇIKTI

Bu sırada çöp konutun temizlenmesi için Nilüfer Belediyesi takımlarına haber verildi. Meskene gelen takımlar, paklık çalışmasına başladıkları sırada bir odanın kapısının kitli olduğunu saptadı. Kapıyı kırarak içeri giren paklık vazifelileri, çöplerle dolu odada baygın halde yatan bir çocukla karşılaştı. Çocuğun odada kilitlendiği ve tuvaletini dahi odaya yaptığının görülmesi üzerine sıhhat ve polis takımlarına haber verildi. Çöp konutta tutulan çocuk, sıhhat grubunun birinci müdahalesinin akabinde ambulansla Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındı. Yaklaşık 1 yıldır odada kilitli tutulduğu düşünülen çocuğun saçları ile tırnaklarının uzadığı, çok zayıfladığı ve bedeninde yaralar olduğu görüldü. 

ÇOCUK YEĞENİ ÇIKTI

Olayın akabinde polis grupları, çocuğun kim olduğunu ve neden çöp konutta tutulduğunu belirlemek için soruşturma başlattı. Takımlar, Kamuran Pınar A.’ya ulaşamadı. Çocuğun Kamuran Pınar A.’nın kız kardeşi Yasemin A.’nın olduğu ve ismin de Cem Muhammet A. olduğu belirlendi. Kamuran Pınar A.’nın uzun zamandır kardeşiyle görüşmediği ve yeğenine de kendi baktığı, onu meskende kilitli bir odada tuttuğu belirlendi. Cem Muhammet A., hastanedeki tedavisinin akabinde Aile ve Toplumsal Siyasetler Vilayet Müdürlüğü takımlarınca muhafaza altına alındı. Kamuran Pınar A. yeniden gözaltına alındı.

‘7 AYDIR ELEKTRİK VE SUSUZ YAŞIYORLARDI’

Bahisle ilgili açıklama yapan avukat Batuhan Arısoy, ““Müvekkilim meskenini bir öğretmene verdiğini düşünüyordu. Yanında kızıyla bir arada gelmiş ve hani oturmak için kiralamışlar. Müvekkilim de öğretmen olduğundan ötürü, anneli kızlı olduğundan ötürü konutu kiraya vermiş. Ama kiralandıktan sonra hiçbir formda kiralar ödenmemiş. Müvekkilimin birçok ikazına karşın kira ödememekte kiracı direnmiş. Bunun üzerine müvekkilim bize başvurdu. Biz de bu mevzuyla ilgili icra takibi başlattık ve devamında kiralar ödenmediği takdirde tahliye için icra hukuk mahkemesine başvurduk. Bu ortada müvekkilim de alışılmış irtibat halindeyiz ve konutun elektrik ve suyunun kesilmesini sağladık. Yani yaklaşık 7 aydır meskende elektrik ve susuz yaşıyorlardı. Bunun üzerine mahkeme kiracılar için tahliye kararı verdi. Tahliye kararı verdikten sonra karar katılaşınca icra memurlarıyla birlikte konuta geldik ve çöp konut çıktı. Biz davayı açtıktan sonra apartman sakinlerinden ve etraftan daima bize şikayette bulunuyorlardı. Hani konut çok kokuyor. Bir an önce mahkemeden kararı alın gelin, diye. Zira yaşanılacak üzere değildi. Bırakın meskeni, tam binayı koku sarmıştı. Biz de bunun için mahkemeye bildirdik. Bu durumlardan ötürü süratli bir biçimde tahliye kararı aldık. Tahliye kararı aldık ancak kapıyı açtıktan sonra bu türlü bir görüntüyle karşılaştık” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.