Bakanlıktan ‘enflasyon’ açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında Finansal İstikrar Komitesi’nin 4’üncü toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada enflasyona değinildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan toplantıya ait yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi.

“Toplantıda, finansal sistem başta olmak üzere global ve mahallî makroekonomik gelişmeler ile önümüzdeki periyoda ait siyaset adımları ayrıntılıca ele alınmıştır. Global ve lokal seviyede enflasyonda görülen artışların ülkemiz iktisadına tesirleri komite üyelerinin tespitleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bu bağlamda finansal istikrarın korunması ve enflasyonla çaba kapsamında önümüzdeki periyotta atılması öngörülen siyaset adımları istişare edilmiştir.

Komite ülkemizin finansal siteminin istikrarını korumak, iktisatta atılan adımların tesirlerini izlemek ve pahalandırmak gayesiyle tüm paydaşları ile çalışmalarına devam edecektir. Başka taraftan enflasyon üzerindeki arz istikametli tesirler gelecek hafta yapılacak olan Besin ve Ziraî Eser Piyasaları İzleme de Kıymetlendirme Komitesinde de pahalandırılacak olup, alınan kararlar acilen uygulamaya koyulacaktır”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.