Babacan’dan ortak aday açıklaması: ‘Önceliğimiz…’

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Aksaray’da esnafı ziyaret etti. Yurttaşların kederini dinledi. Babacan’ın esnaf ziyareti sırasında oto galeri ve yakıt istasyonu sahibi esnaf şunları söyledi:

“SENİN DEVRİNDE EKONOMİMİZ TAM İYİYDİ”

“Kurtarın artık bizi. Kâfi yani, usandık artık. Sen gittin ülkenin başından, berbat ettiler Ali Beyefendi. Valla bıktık, usandık. Adama arabayı satıyorsun, üç gün sonra alamıyorsun. Geçen sene 317 bin TL’ye otomobil verdim, artık 650 bin TL. Çocukluğumdan beri ticaretle uğraşıyorum. Yemin ediyorum, senin devrinde dolar, mazot birebirdi. 25 sene petrolcülük yaptım, (fiyatlar) birebirdi. Biraz evvel ileti gelmiş bana fiyatları saat 12’den sonra değiştir diye. Çiftçiye veresiye mazot veriyoruz, usandık. 2 ayda 17 kere fiyat değişikliği olmuş. Çiftçiye veresiye için yazıyoruz, o da hesap yapamıyor, biz de hesap yapamıyoruz. Senin periyodunda ekonomimiz tam güzeldi. Toplama adamları getirip iktisadın başına koyuyorlar. Bu ülkenin iktisadını senden diğeri düzeltemez” dedi.

“HUKUK VE ADALET DÜZELMEDEN İKTİSAT DE DÜZELMEZ”

Babacan, esnafa şöyle karşılık verdi:

“Bizim devrimizde iktisat niçin uygundu, biliyor musunuz? Bütün kurumlara biz dürüst ve ehil insanları getirdik, işin başına koyduk. İşi bilenlerle çalıştık. İstişare ettik. İşi bilenleri uzaklaştırdılar. Hukuk ve adalet düzelmeden iktisat de düzelmez.”

Aksaray’ın Sarıyahşi ilçesinde yurttaşların sorularını yanıtlayan Babacan, “Cumhurbaşkanı adayı mısınız?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“ÖNCELİĞİMİZ MUTABAKAT VE ORTAK ADAYIN BİRİNCİ TIPTA AÇIK ORTA KAZANMASI”

“Önümüzdeki birinci gaye, altı partinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemesi. Zira birinci çeşitte açık orta kazanmak istiyorsak, bu fakat partilerin işbirliğiyle yürür. 2018 seçiminde Sayın Erdoğan partilerle işbirliği yapmasaydı seçilemiyordu. Zira 50+1 gerekiyordu. Biz 50+1’i değil, açık farkı hedefliyoruz. Birinci tıpta ve açık farkla kazanmak istiyorsak bunun yolu ortak adaydan geçiyor. Ortak aday konusunda şimdi görüşmedik. Niyetimiz ortak aday belirleyebilmek. Lakin ortak aday belirleyemezsek o bahiste bir uzlaşma olmazsa, o vakit her partinin genel lideri doğal bir cumhurbaşkanı adayıdır. Münasebetiyle şayet altılı masada uzlaşma olmazsa ben de DEVA Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayıyım. İşin tabiatı zati bu türlü. Lakin önceliğimiz mutabakat ve ortak adayın birinci tıpta açık orta kazanması.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.