Ayvalık Memleketler arası Sinema Şenliği’nin programı açıklandı

DUVAR- Bu yıl Seyir Derneği tarafından 16-21 Eylül tarihleri ortasında birinci sefer düzenlenecek Ayvalık Milletlerarası Sinema Festivali’nin programı aşikâr oldu. Açılış sineması, 2022 Cannes Sinema Festivali’nde En Düzgün Direktör mükafatına layık görülen Park Chan-Wook imzalı ‘Ayrılma Kararı’ olan Ayvalık Milletlerarası Sinema Festivali’nde dünya şenliklerinde uzunluk gösteren yerli ve yabancı imaller sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalin memleketler arası seçkisi Cannes Sinema Festivali’nde seyirciyle buluşan ve çeşitli ödüllere layık bulunan sinemaların pek birçoklarına programında yer veriyor. Bunların başında David Cronenberg imzalı ‘Müstakbel Suçlar’, Hirokazu Koreeda imzalı ‘Bebek Servisi’, Jerzy Skolimowski imzalı ‘Aİ’, Claire Denis imzalı ‘Öğle Güneşinde Yıldızlar’, Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne imzalı ‘Tori and Lokita’ ve Mia Hansen-Løve imzalı ‘Güzel Bir Sabah’ sinemaları geliyor.

TÜRKİYE SİNEMASI SEÇKİSİ

Ayvalık Milletlerarası Sinema Festivali’nin Türkiye Sineması 2021-2022 kısmında ise ulusal ve milletlerarası şenliklerde gösterilmiş yerli üretimleri yer alacak. Türkiye Sineması 2021-2022 kısmında; Tayfun Pirselimoğlu’nun tıpkı isimli kendi romanından uyarladığı, Fazilet Şenocak’ın başrolünü üstlendiği ‘Kerr’, Ali Kemal Güven’in uzun yıllardır görüşmeyen iki lise arkadaşını bir rakı masasında buluşturduğu ‘Çilingir Sofrası’, Ali Tansu Turhan’ın birinci uzun metraj sineması ‘Diyalog’, Ziya Demirel, kızının velayeti Türkiye’de ünlü bir adam olan kocasına verilince kızını kaçırmaya karar veren Fransız Claire’in güçlü seyahatini anlatan Tareq Daoud imzalı ‘Yaban’, Nazlı Elif Durlu’nun Zuhal, Çiğdem Sezgin yeni sineması Suna, Cem Demirer’in birinci uzun metraj sineması ‘Mendirek’ sinemaseverlerle buluşacak.

ÇOCUKLAR İÇİN

2019 yılında hayatını kaybeden sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan’ın hayata geçirdiği, Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Buluşmaları işbirliğiyle gösterimler de düzenlenecek. Bu kapsamda ‘Çok Uzakta’ isimli çocuk sineması gösterilecek. Sarah Winkenstette direktörlüğündeki üretim, köylerindeki kömür madeni nedeniyle kente taşınmak zorunda kalan Ben ve yeni okulunda tanıştığı başta rakip gördüğü Suriyeli mülteci Tarık ile umut ve sevgi dolu dostluğunu husus alıyor. Sinema sonrasında Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Buluşmaları Koordinatörü ve Bütün Çocuklar Bizim Derneği idare heyeti üyelerinden ebeveyn koçu Ayşegül Cebenoyan çocuklar için bir aktiflik düzenleyecek.

Festival bilgilerine ve ayrıntılı programa ulaşmak için tıklayın. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.