Avustralya’dan Çin’e ‘tatbikat’ daveti: Tayvan etrafındaki tansiyonu düşürün

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Çin‘in, Tayvan Boğazı‘nda başlattığı tatbikatta balistik füze fırlatmasına ve Çin füzelerinin Japonya‘nın münhasır ekonomik bölgesine düşmesine ait tenkitlerde bulunarak, “şu anda en kritik şeyin Tayvan Boğazı’nda tansiyonun düşürülmesi” olduğunu belirtti.

Penny Wong, yalnızca Avustralya’nın değil, bütün bölge ülkelerinin bu tansiyondan etkilendiğini söyledi.

Çin’in Canberra Büyükelçiliği’nden, Avustralya’nın Japonya ve ABD tarafından hazırlanan ve Çin’in Tayvan’daki tatbikatlarının kınandığı ortak bildiriye imza atmasına ait açıklama yapıldı.

Çin’in “devlet egemenliğini ve toprak bütünlüğünü muhafazaya yönelik haklı hareketlerinin parmakla işaret edilmesinin mutlaka kabul edilemez” olduğu vurgulanan açıklamada, Çin’in bölgesel istikrarı bozan taraf olarak gösterilmesi de kınandı.

Açıklamada, Avustralya’nın Tayvan meselesine “temkinli” yaklaşmasının ve öbür ülkelerin siyasetlerini izleyerek Çin-Avustralya ilişkilerinde “yeni meşakkatler ve rahatsızlıklar yaratmamasının” umulduğu kaydedildi.

LETONYA’DAN İTİDAL ÇAĞRISI

Büyükelçilik açılışı için Canberra’da bulunan Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Wong’un tansiyonun düşürülmesine ait açıklamalarını destekledi.

Çin’in Tayvan’a yönelik askeri hareketliliği ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ortasında paralellik kuran Rinkevics, “Çin’in Avrupa’da ne olduğunu ve Ukrayna’da ne olduğunu çok dikkatle izlediğini anlamak çok önemli” dedi.

Rinkevics, öbür bir bölgesel kriz yaşanmaması için itidal daveti yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.