Almanya’dan ‘Osman Kavala’ açıklaması: Kararlı davranmalıyız

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, dün İtalya’nın Torino kentinde Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi 132’nci toplantısında konuştu. Baerbock, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa Kurulu ile geliştirilen barış tertibini bozduğunu belirtti. Avrupa Konseyi’nin insan haklarını, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü korumak için bir temel yapı taşı olduğunu belirten Baerbock, bir ülkenin temel bedellere karşı çıkmasına göz yumulduğunda Konsey’in bu özelliğinin geçersiz olacağını söyledi.

Bu yüzden Rusya’nın Avrupa Konseyi’nden çıkarılmasına karar verildiğini tabir eden Baerbock, ANKA’nın aktardığına nazaran kelamlarını şöyle sürdürdü: “Avrupa Kurulu’nun stratejik olarak tarafını değiştirmesi için teklifler geliştirmek üzere bir ‘akil şahıslar komitesi’nin kurulmasını destekliyoruz. Uzun vadeli yapısal ıslahatlarla girişmenin yanı sıra bugün ortak kıymetlerimizi sahiplenmeliyiz. Bu bahiste dört konunun kıymetli olduğunu düşünüyorum.”

Baerbock, siyasi nedenlerle kimsenin mahpusa atılmamasıyla ilgili üçüncü hususu şöyle açıkladı: “Üçüncüsü, Avrupa’da hiç kimsenin siyasi nedenlerle mahpusa atılmaması gerektiği ortak anlayışımızdır. Herkesin adil yargılanma hakkı vardır. Bu nedenle, rastgele bir üye devlet Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki yükümlülüklerini göz gerisi ettiğinde kararlı davranmalıyız. Gerekirse bu, Osman Kavala örneğinde olduğu üzere, ihlal prosedürü formunda de olabilir.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.