Al Jazeera: Türkiye Rusya’nın boşluğunu doldurmak istiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22’nci Devlet Liderleri Doruğu başladı. Erdoğan, bugün Semerkant’ta kritik görüşmelere imza atacak. Sabah saatlerinde Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile bir ortaya gelen Erdoğan, Rusya Devlet lideri Putin ila görüştü.

“ANKARA BOŞLUĞU DOLDURMAYA HAZIRLANIYOR”

Söz konusu görüşmeler dünya basınında geniş yer bulurken, Al Jazeera’dan görüşme öncesi dikkat çeken bir Türkiye tahlili geldi. Carnegie Europe’da Konuk Akademisyen olan Dimitar Bechev Al Jazeera için kaleme aldığı yazıda Türkiye’nin dış siyasetini masaya yatırdı.

“Rusya’nın Ukrayna kayıpları Türkiye’nin kazancıdır” başlıklı yazıda şu tabirlere yer verildi: “İster Suriye’de ister Güney Kafkasya’da olsun, Moskova’nın tesirinin azalması bekleniyor. Ankara ise boşluğu doldurmaya hazırlanıyor.”

Türkiye’nin, Batı yaptırımlarına katılmayarak Rusya ile diplomatik bağını koparmadığını, Erdoğan’ın Kırım’ın Ukrayna’ya ilişkin olduğunu belirterek Kiev’e takviye verdiğine vurgu yapılan yazıda, bu durum için şu kıymetlendirme yapıldı: “Bu Kremlin’in Ukrayna’da çıkmaza girdiği bir devirde, Türkiye’nin, Rusya ile ilgilerinde hudutları zorlamak istediği fırsatların bir göstergesi.”

Voice of America (VOA) bugün gerçekleşecek görüşmeyi, “Erdoğan ve Putin Avrasya Güvenlik Toplantısında Batıya Sinyal Verecek” başlığı ile okurlarına duyurdu.

Euronews iki önderin Ermenistan-Azerbaycan çatışmalarını görüşeceğini yazdı. Gazete bu iddiayı Türk yetkililere dayandırdı.

Haberde, üst seviye Türk yetkilinin şu kelamlarına yer verildi: “Bu bahis Putin ile görüşülecek. Zira bu savaşın sona ermesinde Rusya ve Türkiye’nin oynadığı rol ve sonrasındaki ortak çalışmalar ortada.”

Haberde Türk yetkilinin, “Türkiye her manada Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecek” dediğinin de altı çizildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.