Afrika basını duyurdu: Burkina Faso 5 adet Bayraktar TB2 satın aldı

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso, Türkiye’den 5 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı satın aldı. 

Military Africa sitesinde yer alan habere nazaran Burkina Faso, Nisan-Mayıs aylarında Türkiye ile yapılan savunma mutabakatının akabinde ordusuna beş Bayraktar TB2 kattı. 

HARİTADA GÖRÜLMÜŞTÜ

Geçtiğimiz 1 Temmuz’da açık kaynaklı hava tespit platformu FlightRadar24’te bir adet Bayraktar TB2’nin Burkina Faso ve Togo semalarında uçtuğu tespit edilmiş, lakin SİHA’nın hangi ülke envanterinde bulunduğu tespit edilememişti. Elde edilen son bilgiye nazaran Burkina Faso’nun Türkiye’den 5 adet SİHA satın aldığı katılaşmış oldu.

Military Africa, bu yeni satışın, Afrika’nın Türk savunma firmaları için değerli bir pazar olduğunu kanıtladığını aktardı. Haberde Türkiye-Afrika savunma ve havacılık ihracatının 2020’de 83 milyon dolarken 2021’de 288 milyon dolara yükseldiği aktarıldı.

Haberde Bayraktar TB2’nin son periyotta Libya, Azerbaycan ve Ukrayna’da başarılı bir performans göstererek gözleri üzerine çektiği kaydedildi.

Türkiye, Nisan 2022 tarihinde Burkina Faso yetkilileriyle ülkedeki güvenlik mevzularının ele alındığını ve bu kapsamda Türkiye’nin “terörle mücadele” konusundaki deneyimlerinin Burkina Faso’ya aktarılabileceği üzerinde durulmuştu.

Türkiye ile Togo ortasında 2021 yılında yapılan görüşmelerde siyasi, ekonomik, ticari ve askeri alanlarda iş birliğini ilerletme üzerine mutabakat sağlanmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.