Abe’nin katili, pandemi nedeniyle maksat değiştirmiş

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı hücuma uğrayarak hayatını kaybetmesinin yankıları sürerken, suikasta dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı. 41 yaşındaki saldırgan Tetsuya Yamagami’nin, başlangıçta annesinin mali çöküşünden sorumlu tuttuğu dini örgütün önderini öldürmeyi planladığını, hatta Covid-19 salgını öncesinde Japonya’ya gelen kelam konusu öndere saldırmak üzere molotof kokteyli hazırladığını söylediği bildirildi. Küme başkanını öldürmek üzere Aichi’deki bir aktiflik alanına gittiğini tabir eden Yamagami’nin, saldırıyı gerçekleştirecek fırsat bulamadığı kaydedildi. Saldırganın, örgüt başkanının Covid-19 salgınının akabinde Japonya’ya gelmemesi nedeniyle gayesini Abe olarak değiştirdiği aktarıldı. Yamagami’nin daha evvel küme başkanına yönelik suikast gerçekleştirmek üzere Güney Kore’ye gitmeyi de düşündüğü, lakin ülkeyi terk etmenin güç olması nedeniyle planı rafa kaldırdığı açıklandı.

ANNESİNİN İFLASI NEDENİYLE KİN BESLEDİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Ülkenin en uzun mühlet misyonda kalan başbakanı unvanını elinde bulunduran Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, geçtiğimiz Cuma günü seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı taarruza uğramıştı. Eski bir Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) işçisi olan zanlı Yamagami’nin, annesinin mali çöküşünden sorumlu tuttuğu bir dini kümeye olan yakınlığı nedeniyle Abe’ye atak gerçekleştirdiğini söylediği ortaya çıkmıştı. Annesinin kelam konusu dini kümeye yüksek ölçüde bağışlar yaparak ailesini ekonomik felakete sürüklediğini söyleyen saldırgan ayrıyeten, Abe’nin eski başbakan olan dedesinin kelam konusu kümesi Japonya’ya birinci getiren kişi olduğunu argüman ederek bu nedenle Abe’ye kin beslediğini itiraf etmişti.

DİNİ KÜMEDEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

İddialara husus olan Dünya Barışı ve Birleşmesi için Aile Federasyonu’ndan (Birleşme Kilisesi) yapılan açıklamada ise saldırganın annesinin, kümenin takipçisi olduğu doğrulanmıştı. Buna karşın, insanların kendi istekleriyle bağış yaptıkları ve bağış ölçülerine kendileri karar verdikleri kaydedilirken, Abe’nin ise daha evvel bir küme aktifliğine “organizasyonun barışı teşvik etme emelli faaliyetlerine övgü niteliğinde” bir bildiri gönderdiği belirtilmişti. Ayrıyeten Abe’nin kümenin bir üyesi ya da danışmanı olmadığı vurgulanmıştı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.