ABD’nin enflasyonu piyasaları negatif etkiledi

ABD’de enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ultra şahin para siyasetlerine gelecek ay da devam edebileceği beklentilerini artırırken, hisse piyasalarında da satış baskısına neden oldu.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta beklentilerin bilakis yüzde 0,1 artarken, yıllık bazda yüzde 8,3’e yavaşlasa da kestirimlerin üzerinde kaldı.

Söz konusu bilginin akabinde Fed’in gelecek hafta 75 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, 100 baz puan faiz artırabileceğine yönelik ihtimaller ise yüzde 16’ya çıktı.

Öte yandan, data sonrasında kasım ayındaki Fed toplantısına ait beklentiler ise epey karışık bir fotoğraf ortaya koyuyor. Buna nazaran, para piyasalarında yüzde 41 ihtimalle 25 baz puan, yüzde 50 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 9 ihtimalle 75 baz puan faiz artırılacağı öngörülüyor. Bu sabahki fiyatlamalarda kasımda yüzde 88 ihtimalle 25 baz puan faiz artırılacağı kestirim ediliyordu.

YÜZDE 2’YE YAKIN DÜŞÜŞ

Bu gelişmelerle global hisse piyasalarında satış baskısı güçlenirken, New York borsasında endeksler güne yüzde 2’ye yakın düşüşle başladı.

Dolar endeksi, datanın akabinde yüzde 1,6 yükselerek 109,5’e çıkarken, altının ons fiyatı yaklaşık 30 dolarlık düşüşle 1.700 dolara indi.

Avro/dolar paritesi de yüzde 1,5 kıymet kaybederek 1,0020’ye gerilerken, Avrupa borsalarında düşüş yüzde 1’i aştı.

Veri sonrası satışların tesirini artırdığı tahvil piyasasında ise ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,29 düzeylerinden yüzde 3,46’ya kadar çıktı.

Küresel piyasalardaki negatif seyir Borsa İstanbul’u da etkiledi. Gün içinde 3.715,28 puanla tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gören BIST 100 endeksi, ABD’de açıklanan data sonrası şu dakikalarda dünkü kapanışa nazaran yüzde 1,3 düşüşle 3.600 düzeylerinde seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.