ABD yaptırımları sonrası HarmonyOS 470 milyon aygıta yüklendi

ABD’nin Çin merkezli Huawei’ye ağır yaptırımları sonrası kendi işletim sistemini geliştirmek zorunda kalan firma, bu kapsamda geliştirdiği HarmonyOS’un 470 milyon kişi tarafından yüklendiğini açıkladı.

Üç yıllık çalışmanın eseri olan HarmonyOS işletim sistemi daha kararlı hale geldi ve ekosistem değerli ölçüde büyüdü. Şu anda en az 8 şirket, açık kaynak HarmonyOS’a dayalı 14 sanayi dağıtımı yayınladı. HarmonyOS, sırf akıllı telefonlara değil, tıpkı zamanda akıllı saatlere, akıllı konut aletlerine, araç sistemlerine ve televizyonlara da güç veren güçlü bir işletim sistemi.

Şanghay Menkul Değerler Borsası’na nazaran, HarmonyOS işletim sisteminin çeşitli sürümlerini çalıştıran aygıt sayısı şimdiden 470 milyon ünitesi aştı.

Huawei, HarmonyOS 1.0’ı duyurduktan sonra, şirket yöneticilerinden Yu Chengdong, işletim sisteminin başlangıçta IoT (nesnelerin interneti) cihazları için geliştirildiğini, ancak ABD yaptırımları nedeniyle Huawei’nin işletim sistemini akıllı telefonlar için de kullanmaya karar verdiğini söylemişti.

İşletim sisteminin ikinci sürümünün piyasaya sürülmesiyle, aygıtların listesi değerli ölçüde genişletildi. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan üçüncü sürümle birlikte de işletim sisteminin işlevselliği daha da ileri boyutlara taşınmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.