86 milyon yıl evvel yaşamış ‘Ölüm Ejderhası’na ilişkin fosil kalıntılar bulundu

Arjantin’de yaklaşık 86 milyon yıl evvel yaşamış ve “Ölüm Ejderhası” olarak isimlendirilen uçan bir sürüngene ilişkin fosil kalıntılar keşfedildi.

Kanat genişliğinin 9 metre olduğu belirtilen sürüngenin keşfinde yer almış bir bilim insanı, BBC’ye yaptığı açıklamada yırtıcı hayvanın büyüklüğünün “korkunç bir görüntüye” sahip olduğunu belirtti.

Çalışmanın başındaki kişi olan Leonardo Ortiz, “Biyolojik anlayışımızın sonlarına meydan okuyan bir kanat açıklığına sahip bu çeşidin bir zürafanınkine emsal bir uzunluğu var” dedi.

Reuters Yırtıcıya ilişkin keşfedilen kemikler 86 milyon yıldır kayalıkların altında kalmış.

Yırtıcıya ilişkin kalıntılar And Dağları’ndaki kayalıklar altında 86 milyon yıldır günümüze kadar korunmuş. Bu da uçabilen bu hayvanın, dinozorlarla birebir vakitte yaşadığı manasına geliyor.

Prof. Ortiz, 2012’de Arjantin’deki bir hafriyat sırasında sürüngene ilişkin fosilleri birinci keşfeden paleontologlardan biriydi.

Çeşidin ismini Yunanca vefat ve ejderha sözlerine karşılık gelen “Thanatosdrakon amaru” olarak seçen Prof. Ortiz, daha evvel verdiği bir röportajda, “Bu halde isimlendirmek uygun görünüyordu: Vefat Ejderhası” demişti.

Kelam konusu sürüngenin, kuşların evriminden evvel tarih öncesi çağlarda avlanmak ve uçmak için kanatlarını kullanan birinci yırtıcı olduğuna inanılıyor.

Prof Ortiz, buna karşın bu avcının muhtemelen vaktinin birçoklarını yerde geçirdiğini söyledi.

Yırtıcının tarih öncesindeki hayat şekline ait çok fazla ayrıntı bulunmasa da Prof. Ortiz, yırtıcıların farklı ebatlarda bir çift olarak keşfedilmesinin, bu tıbbın kümeler halinde yaşadığının ispatı olduğunu söyledi.

Reuters Paleontologlardan oluşan bir grup, 2012 yılında Arjantin’de bulunan And Dağları’ndaki kalıntıları keşfetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.