68 yaşındaki oyuncu İspanya’da eleştirildi: “Bu taşıyıcı annelik değil, rahim kiralamak”

Kızına, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) sahip olduğunu açıklayan Obregon’a özellikle taşıyıcı anneliği yasaklayan hükümet kanadı sert tepki verdi.

“Bu taşıyıcı annelik değil, rahim kiralamak”

Eğitim Bakanı Pilar Alegría, “Bu taşıyıcı annelik değil, bildiğimiz gibi İspanya’da yasadışı bir uygulama olan rahim kiralamaktır” dedi.

Eşitlik Bakanı Irene Montero ise bu hareketin “kadınlara yönelik bir şiddet biçimi” olduğunu söyledi.

“YENİDEN HAYATTAYIM”

Öte yandan oyuncu, instagramda kucağında bebeğiyle çekilen fotoğrafının altına yaptığa yorumda, “Karanlığıma sevgi dolu bir ışık doğdu. Bir daha asla yalnız olmayacağım. YENIDEN HAYATTAYIM” yorumunda bulunarak mutluluğunu ifade etti.

Obregon, tek çocuğu olan oğlunu Mayıs 2020’de kanserden kaybetmişti.

Yaklaşık beş yıl önce iktidara gelen İspanya’nın Sosyalist liderliğindeki koalisyon hükümeti, kadın haklarını temel politika alanlarından biri haline getirdi.

Bu yılın başlarında da taşıyıcı anneliğe daha sıkı kısıtlamalar getirilerek, söz konusu uygulamayla ilgili reklamları yasakladı. Öyle ki, taşıyıcı anneliği kadınlara yönelik bir şiddet biçimi olarak tanımlayan hükümet, her türlü zorla hamilelik, kürtaj, kısırlaştırma ya da doğum kontrol yöntemini de aynı kategoride değerlendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir